Lada Niva 1,7 i 4x4 injektion M5
OBS! NY INFORMATION 11/11
Borttagen text: Helt nya vinterdäck Nokia nordman.
Information om användning:
Objektet har brukats fram till auktionsstart
Kommentar om användning:
Klarad bra från rost & är aldrig rostlagad eller omlackerad.
Gått i Norrlands inland sedan ny.
Stått avställd under tak sedan 2012.
Blir skattebefriad efter nyår.
Information från nuvarande ägare:
Begagnad, inga kända fel
Kända anmärkningar och fel:
Skavanker & bucklor finns
Kända reparationer och lagningar:
Nybytt koppling & kopplingscylinder.
Service:
Service har genomförts de senaste 12 månaderna i egen regi
Kommentar om service:
Nyservad med olja, filter & tändstift.
Hur har vi räknat?
... är vad du kan undvika i koldioxidutsläpp genom att köpa det här objektet begagnat istället för nyproducerat.
Som jämförelse motsvarar en flygresa Stockholm - Mallorca 478 kg CO₂e per passagerare.
Det här uppskattas genom att beräkna genomsnittlig materialåtgång och CO₂e-påverkan i samband med produktion av en helt ny produkt inom denna kategori.
Anthesis Group, ett hållbarhetskonsultföretag, utvecklade denna koldioxid- och resurskalkylator. För mer information om beräkningarna, läs metodiken här.
Läs om metodiken